Objawy wczesnej ciąży. Przegląd często występujących symptomów.

wczesna ciąża - objawy
Tym razem przygotowaliśmy coś dla tych Pań, które jeszcze pierwszej ciąży za sobą nie miały i chciałyby dowiedzieć się jakie dolegliwości mogą o niej świadczyć. Zanim jeszcze jakikolwiek test ciążowy coś pokaże, a lekarz zrobi badanie krwi, Twój organizm daje znać o tym, że coś jest inaczej, warto więc przyjrzeć mu się bliżej.

Zmęczenie

Zazwyczaj na początku ciąży dopada zmęczenie, nie będzie ono jednak takie same jak na przykład po pracy, wizycie na siłowni czy pod koniec dnia. To, które można uznać za pierwszy symptom, wyraźnie daje się we znaki i jest dużo bardziej intensywne, wydaje się wręcz nie do pokonania i ciągnie się za Tobą przez cały dzień. Jeżeli śpisz więcej niż zazwyczaj i w dalszym ciągu nie jesteś wypoczęta, może być to jeden z objawów. Omawiane zmęczenie często pojawia się jeszcze zanim spóźni się miesiączka.

Delikatność

Kolejnym wczesnym objawem są bolące i bardzo delikatne piersi. Możesz też odczuwać, że są one cięższe. Jeżeli zauważasz u siebie ból, nawet gdy się nimi o coś otrzesz, może być to kolejny z sygnałów świadczących o ciąży.

Nudności

Na początku, ciążę można pomylić z objawami choroby, nudności jednak mogą być kolejną z podpowiedzi, jaką daje nam organizm. Niektóre kobiety odczuwają je szczególnie w godzinach porannych, po przebudzeniu. Co więcej, mogą pojawić się zawroty głowy, czasami może dojść do wymiotów. Podczas tego objawu może okazać się, że potrawy, które do tej pory uwielbiałaś, nie sprawiają Ci już przyjemności i na samą myśl o nich robi Ci się niedobrze. Z drugiej strony możesz zauważyć zwiększony apetyt na takie rodzaje jedzenia, których raczej do tej pory nie spożywałaś.

Zmiany nawyków w łazience

Zmiany jelitowe, takie jak zaparcia mogą być kolejnym objawem ciąży. Zmiana innych “nawyków” również może nastąpić. Możesz u siebie zauważyć wzmożoną konieczność oddawania moczu. To wszystko jest spowodowane zmianami w organizmie występującymi, gdy dziecko rośnie, naciska na pęcherz. Inne z objawów to ból w dolnej części pleców i różne, bliżej nieokreślone bóle w tym także głowy.

Huśtawki nastroju

Z tym objawem często źle radzą sobie partnerzy, ale co mamy na to poradzić? Przecież jest to elementem ciąży :) Jeżeli w jednej minucie czujesz, że wszystko jest w porządku, jesteś szczęśliwa i zadowolona, a w kolejnej płaczesz, jesteś zła i rozdrażniona to wyraźny znak, że coś się dzieje. Emocjonalne wzloty i upadki spowodowane są zmianami hormonalnymi towarzyszącymi ciąży.

Mamy nadzieję, że ten krótki, acz treściwy artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na nurtujące pytania. Czy zauważasz u siebie któreś z tych objawów? A może wszystkie z nich Ci towarzyszą? Pamiętaj, że niektóre z tych symptomów mogą naturalnie występować i nie muszą koniecznie oznaczać jednego. Ostateczną odpowiedź na swoje pytanie, z pewnością poznasz już niedługo u lekarza. W oczekiwaniu na wizytę warto także dowiedzieć się, jakie pytania zadawać. Tutaj pomocny będzie artykuł o przygotowaniu do porodu. Jako małą podpowiedź warto wspomnieć, że jeżeli okaże się, że jesteś w stanie błogosławionym, poproś swojego lekarza o przypisanie Ci m.in. odpowiednich witamin, które pomogą Ci się wzmocnić i dostarczyć sobie, a także swojemu maluchowi odpowiednich wartości odżywczych.

Wszystkim oczekującym mamom już teraz życzymy wszystkiego dobrego i powodzenia na drodze, która nie należy do najprostszych, ale z pewnością daje ogrom satysfakcji i spełnienia!

This entry was posted in Porady.

Dodaj komentarz